Skip to content
Menu
Menu

Najobľúbenejšie modely klimatizácií na vykurovanie

Už dávno neplatí, že klimatizácia slúži len na chladenie v letných mesiacoch. Dokazujú to najnovšie modely klimatizácií, ktoré disponujú množstvom funkcií pre ešte väčší komfort užívateľov. Okrem čistenia vzduchu, online ovládania cez aplikácie, super tiché vnútorné jednotky dokážu aj efektívne kúriť. Klimatizácie dimenzované na kúrenie fungujú na princípe tepelného čerpadla typu vzduch / vzduch. Vonkajšia jednotka získava teplo z okolitého vzduchu, zatiaľ čo vnútorná jednotka vyhrieva a ohrieva vzduch v miestnosti. Vďaka tomuto princípu sa kúrenie a vykurovanie klimatizáciou zaraďuje medzi jeden z najúčinnejších a zároveň najekonomickejších spôsobov kúrenia.

Pre koho je výhodné kúriť klimatizáciou ?

Kúrenie klimatizáciou je ideálne vtedy, ak si chcete zohriať len jednu miestnosť v dome, prípadne prikúriť v byte, ak ešte nekúri centrálny systém. Klimatizácia vyhreje o niečo väčšiu plochu ako schladí.

„Klimatizácie majú zvyčajne o niečo vyšší výkon na kúrenie ako na chladenie. Preto dokážu vykúriť aj väčší priestor. Napríklad izbu spolu s predsieňou a podobne.“ hovorí Ing. Miroslav Minarovič.

Prikúriť si dokážete aj klasickou klimatizáciou, o efektívnom kúrení však môžeme hovoriť, iba v prípade, že vonkajšia teplota neklesne pod 0°C. Takéto klimatizácie sú vhodné iba ako doplnkový zdroj kúrenia, napr. ak máte jednu izbu chladnejšiu, orientovanú na sever a podobne. Na trhu však nájdete aj klimatizácie dimenzované na plnohodnotné kúrenie. Výrobcovia takýchto klimatizácií s nimi počítajú, ako s jediným zdrojom tepla pre objekt, preto sú vyrábané pre nižšie mínusové teploty. Takéto klimatizácie ponúkajú výrobcovia MITSUBISHI, DAIKIN, TOSHIBA či SINCLAIR. Fungujú do vonkajšej teploty -20 až -30°C, v energetickej triede pri kúrení  A++  až  A+++ v závislosti od modelu klimatizácie. 

V prípade bývania v bytovom dome, kde sa platí za kúrenie ústredným kúrením, je dôležité vedieť aký je pomer fixnej a variabilnej zložky a či je možno odpojiť sa od ústredného kúrenia. Podľa toho kúrenie klimatizáciou namiesto ústredného kúrenia, môže a nemusí mať svoje výhody. Faktom však je, že klimatizácia dokáže vykúriť izbu rýchlejšie ako radiátor a to do pár minút, navyše vás v lete príjemné ochladí.

Príklad: Klimatizácia z 1 kW spotrebovanej energie vygeneruje približne 3-4 kW tepla. Za bežných podmienok a ceny za kWh do 0,15 € bude klimatizácia zapnutá 12 hodín, vaše denné náklady na kúrenie budú menej ako 2 eurá. 

Klimatizácie dimenzované na plnohodnotné kúrenie sú tiež vhodným riešením na vykurovania chaty, chalupy či iného priestoru, ktorý nevyužívate denne. Veľkým pozitívom je možnosť zapnutia na diaľku, vykurovanie si tak môžete zapnúť pred tým ako tam prídete či temperovaním predísť vlhnutiu a vzniku plesní. 

Pri rodinnom dome, je potrebné okrem spôsobu vykurovania venovať pozornosť aj príprave teplej vody, chladeniu či riadeného vetrania s rekuperáciou. V takomto prípade by predstavovalo ideálnejšie riešenie z ekonomického aj ekologického hľadiska tepelné čerpadlo vzduch – voda.

e-img-567

Výhody kúrenia klimatizáciou

  • Nízko nákladový spôsob vykurovania, oproti štandardným vykurovacím systémom

  • Klimatizácia produkuje teplo ihneď, okamžitý teplý prúd vzduchu prehreje miestnosť oveľa rýchlejšie ako bežné zdroje vykurovania

  • Klimatizácia je výborným pomocníkom v prevencii  plesní v interiéri. Je ideálna do priestorov so zvýšenou vlhkosťou vzduchu, ako sú napríklad murované domy, byty či chalupy

  • Klimatizácie produkujú o dve tretiny menej emisií skleníkových plynov ako napríklad plynové ohrievače

  • Jednoduché a pohodlné ovládanie

  • Možnosť zapnutia na diaľku

Najobľúbenejšie modely klimatizácií na vykurovanie:

SINCLAIR SPECTRUM PLUS a SINCLAIR MARVIN

Klimatizácie SINCLAIR sú dostupné s vykurovacími výkonmi 3 – 7,3 kW. Jednotky SINCLAIR SPECTRUM PLUS pracujú do vonkajšej teploty -30°C v energetickej triede A+++. Najnovšia klimatizácia SINCLAR MARVIN s možnosťou vykurovania do -25°C v energetickej triede A+. Veľkým pozitívom klimatizácií SINCLAIR je výborný pomer kvality a ceny, sú vhodné do rodinných domov, bytov ale aj kancelárií. 

e-img-557

KLIMATIZÁCIE MITSUBISHI

Prepracované nástenné klimatizácie Mitsubishi MSZ-AY optimalizované pre vykurovanie až do -20 °C v energetickej triede A++. Model  Mitsubishi DIAMOND hyperheating MSZ-LN s nordickou vonkajšou jednotkou, dokáže efektívne vykurovať až do extrémne nízkych teplôt  – 25°C v triede A++. Klimatizácie Mitsubishi sú výborné klimatizácie, určené pre najnáročnejších klientov, s vysokým komfortom, nízkou spotrebou a minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Novinkou pre sezónu 2023/2024 sú špičkové tepelné čerpadlá vzduch – vzduch s vylepšenou technológiou Hyper Heating –  Mitsubishi MSZ-FTMitsubishi MSZ-RW a parapetná jednotka MFZ-KW. Viac si môžete prečítať v našom článku Najnovšie Mitsubishi tepelné čerpadlá vzduch-vzduch.

e-img-502

OBĽÚBENÉ KLIMATIZÁCIE DAIKIN

Výbornou a obľúbenou voľbou sú  klimatizácie DAIKIN. Model DAIKIN Comfora a DAIKIN Stylish s garantovanou prevádzkou až do -25 °C v energetickej triede A++ či DAIKIN Perfera optimalizovaná na vykurovanie do teplôt až -20°C v triede A++. Svojimi vykurovacími funkciami ako Heat Boost pre rýchle vyhriatie miestnosti, vykurovanie simulovaním 30-minútového sálavého tepla či režim Floor warming v triede A++ vás očarí aj parapetná klimatizácia DAIKIN Perfera FVXM

e-img-565

KLIMATIZÁCIA HISENSE ENERGY PRO PLUS

Za pozornosť určite stojí výborná klimatizácia s ideálnym pomerom ceny a kvality Hisense ENERGY PRO PLUS. Vďaka vyhrievanej vaničke vonkajšej jednotky dokáže Hisense ENERGY PRO PLUS zabezpečiť dostatočný vykurovací výkon až do  -25°C v energetickej triede A+++. Táto klimatizácia je porovnateľná s parametrami a výbavou na úrovni klimatizácií drahších o viac ako 400€. 

Hisense Energy PRO PLUS | Klimatizácie Bratislava

KLIMATIZÁCIE INVENTOR

Vysoká energetická účinnosť, UVC Ionizátor, senzor pohybu, funkcia vykurovania až do -25 °C a extrémne tichá prevádzka robí z klimatizácií INVENTOR dokonalých spoločníkov na každodenné používanie. V portfóliu Inventor nájdete hneď dve šikovné klimatizácie vhodné na kúrenie – klimatizáciu Inventor Legend so špičkovými funkciami, maximálnou energetickou účinnosťou, tichou prevádzkou len 20 dB a kúrením až do -25°C alebo extrémne spoľahlivú a ultra tichú (od 16 dB) klimatizáciu Inventor Comfort s vykurovaním až do -20°C.

Klimatizácia Inventor LEGEND | Klimatizácie Bratislava

TOP MODEL GREE U-CROWN

Medzi spoľahlivé klimatizácie vhodné na kúrenie, ktoré oslovia aj tých najnáročnejších klientov, patrí aj nástenná klimatizácia GREE U-CROWN GWH12UB s vykurovaním až do -30 °C s výkonom 80% nominálneho výkonu a garanciou 100% výkonu do -15°C v triede A++. Top model GREE U-Crown je vybavený najnovšou riadiacou G10 technológiou, za pozornosť stojí aj hladina akustického tlaku, ktorá sa v tichom režime pohybuje do 20 dB(A).

e-img-564
Aby fungovala klimatizácia na kúrenie čo najúspornejšie, je potrebné dať pozor na jej energetickú náročnosť v režime kúrenia. Zvoľte si klimatizáciu, ktorá má minimálne energetickú triedu  A+, ideálne A++ alebo A+++. Obstarávacia cena špičkovej modernej klimatizácie je vyššia oproti štandardným jednotkám, investícia do nej sa vám však pomerne rýchlo vráti. 
Tieto modely klimatizácií vhodných na kúrenie, môžete brať ako náš tip pre Vás. S výberom Vám samozrejme veľmi radi pomôžeme a nájdeme optimálne riešenie pre váš domov.

Posledné články

WordPress Lightbox